Mapa Dolního Bousova

Kliknutím na odkaz získáte mapu Dolního Bousova s čísly popisnými ve (aktuální stav k červnu 2011).

Dolní Bousov - město na jižním okraji Českého ráje s empírovou radnicí, pozdně barokním kostelem a rekonstruovanou barokní farou.

Současnost

Dolní Bousov z dálkyDnešní Dolní Bousov návštěvníkům nabídne obchodní a restaurační síť, lékařskou a zubní péči, lékárnu a benzinové čerpadlo a řadu dalších služeb.

Chloubou města je rozsáhlý sportovní areál zahrnující tenisové, volejbalové a basketbalové kurty, fotbalový stadion, víceúčelové sportoviště s atletickým oválem a umělým povrchem a prostorné koupaliště. V areálu ZŠ je možno využívat i moderní sportovní halu.

Turisticky značenými trasami je město spojeno se zajímavými místy Českého ráje. Hranice CHKO prochází místní částí Střehom – vesnickou památkovou zónou. Tudy také vede značená romantická cesta do půvabného údolí Plakánku a dál - až k hradu Kost. Příjemná poloha a dobrá dopravní dostupnost nabízí město jako start či cíl pěších i cyklistických výletů do překrásného okolí bohatého na husté lesy, rybníky i vesničky s roubenkami.

katastrální výměra: 24,3 km²
počet obyvatel: 2 963 (k 1. 1. 2023)
nadmořská výška: 246 m

Části města (spádové obce):

  • Dolní Bousov
  • Bechov
  • Horní Bousov
  • Ošťovice
  • Střehom
  • Svobodín
  • Vlčí Pole

Historie

První písemná zmínka o Bousově pochází z roku 1323, kdy je zmiňován Ctibor z Bousowce. V roce 1360 je uváděna samotná obec - farní ves Búsov na potoku Klenici, součást panství Michalovice. Roku 1497 je Bousov poprvé uváděn jako městečko přináležející k panství hradu Kost. Roku 1560 získává právo pořádat týdenní trhy a dva výroční jarmarky ročně a v roce 1600 získává od císaře Rudolfa II. městský znak a právo pečetit zeleným voskem.

V okolí městečka byla zbudována soustava asi 30 rybníků, takže se o městu v historii psalo jako o „Bousovu na ostrově“. Z těchto rybníků se do dnešní doby dochovalo jen několik. Největším z nich je Červenský rybník, ke kterému vede z města značená naučná stezka (okruh). Další naučná stezka provede turisty a zájemce o přírodu podél toku říčky Klenice a zpět do Bousova.