Dolnobousovské poštovní saně v muzeu

21.11.2011 09:53

Autor textu: Josef DOŠKÁŘ (redakčně kráceno)

V letošním roce byl v Dolním Bousově zbourán na náměstí dům č. p. 76, ve kterém jsme bydleli s rodiči od roku 1939. V přízemí domu byl poštovní úřad, kterému velel pan Poštolka. Bylo v něm zaměstnáno několik listonošů - pánové Král, Ježek, Oudrnický, Pomrhons. V přízemí v chodbě stály poštovní saně, které se v zimě používaly (ráno a večer) na přepravu zásilek mezi poštovním úřadem a vlakovým nádražím.

V pozdějších letech se přestaly používat a dlouhá léta ležely na půdě. Při stěhování poštovního úřadu do domu č.p. 125 byly saně nabídnuty mamince jako palivově dřevo. Podařilo se mi je tehdy zachránit. Po čase jsem je nabídl Poštovnímu muzeu. Saně byly nákladně restaurovány a nyní jsou vystaveny v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě. Je u nich uveden tento text: „Ruční poštovní nákladní saně, které sloužily k dopravě zásilek mezi poštovním úřadem Dolní Bousov u Mladé Boleslavi a tamním vlakovým nádražím. Jedná se o ojedinělý doklad přepravy poštovních zásilek pomocí ručních saní. Vyrobeny byly patrně krátce po roce 1925."

Saně jsou po letech tam, kam patří. Až pojedete do Jižních Čech, určitě se na naše bousovské saně zajeďte podívat! Na závěr bych chtěl vyzvat čtenáře, aby se doma podívali do svých alb a pokusili se najít nějaké foto, které zachycuje výše uvedený exponát v době, kdy byl využíván.
 
 
Zpět