2. ročník Dne stromů

17.09.2012 14:23

Na sobotu 20. října 2012 plánuje Město Dolní Bousov a OS ProBousov 2. ročník Dne stromů v Dolním Bousově. Slavnost bude opět spojena s hudebním vystoupením, občerstvením a dalším programem.

Před prázdninami proběhla akce „Označ svůj strom aneb V keramické dílně“ navazující na loňskou úspěšnou akci Strom pro děti – místo pro všechny, při které nadšenci vysadili stromy a keře v okolí knihovny. Každý majitel keře nebo stromu měl v červnu možnost přijít jedno odpoledne do keramické dílny v ZŠ a vyrobit si (třeba společně se svými dětmi) na „svůj“ stromek cedulku s věnováním. Pro ty, co nenašli čas nebo odvahu k vlastní výrobě, vyrobí tabulky s textem žáci keramického kroužku. Koncem října již budou cedulky hotové a pyšní majitelé jimi budou moci slavnostně ozdobit své stromy.

Hlavní součástí celodenního programu říjnového dne stromů by měla být akce s poněkud drsnějším názvem "Bousovský masakr motorovou pilou". Půjde o jakési amatérské řezbářské sympozium. Jestliže se nám podaří tuto akci připravit, bude z velkých kmenů při tomto „řezbování“ vyrobeno několik plastik, které ozdobí zákoutí kolem knihovny. Hotové výtvory budou zahradu nejen krášlit, ale pokud vše vyjde podle představ, na některé si návštěvníci budou moci třeba i sednout.

Kromě běžného stánku s občerstvením budou mít návštěvníci slavnosti možnost ochutnat pivo z minipivovaru Slepý krtek v Ujkovicích nebo stejně jako loni nakoupit podzimní květinovou výzdobu.

Předpokládaný harmonogram

Práce na dřevěných sochách bude zahájena nejpozději v 10 hodin dopoledne, v 15:00 hodin zahájení hudební produkce, 15:30 divadlo pro děti, 16:00 slavnostní předání a zavěšení jmenovek a vernisáž hotových děl, 16:30 pokračování hudební produkce. V průběhu odpoledne budou připraveny i soutěže pro děti a dospělé se dřevem v hlavní roli. Stánky, posezení, divadlo i doprovodné soutěže budou umístěny v poněkud klidnějším prostředí prostranství za kostelem.

Máte chuť přiložit ruku k dílu?

Pokud ano bude pro zájemce nespočet možností od okopávání a pletí přes zbudování ohniště až k sestavení drobných i větších dřevěných doplňků zahrady. Loni vysazené stromky a keře netrpělivě čekají na ty z vás, kteří si přinesou motyčky. Pro zdatnější jedince budeme mít připravené rýče a prosbu o vyhloubení a obložení ohniště, u kterého by si děti mohly posedět při každoročních večerních akcích v knihovně. Dále budou na místě připraveny vhodně nařezané kulatiny a spojovací materiál tak, aby bylo možné sestavit jednoduché lavičky k ohništi. Pro děti a maminky budou připravené štětce, aby mohly nově zhotovené lavičky rovnou napustit lazurou.

Pokud se rozhodnete nám pomoci, přivítáme vás v zahradě od 15 hodin.

Bousovský masakr motorovou pilou

Při jarním kácení vzrostlých stromů v prostoru kolem Červenského rybníka jsme si nechali několik mohutných kmenů o průměru cca 60 cm a délce kolem 1,5 metru uschovat pro pozdější použití. Naše představa je, že se tyto kmeny dopraví do prostoru zahrady kolem knihovny, kde se z nich odvážní nadšenci pokusí vyrobit dřevěné sochy, dětské prolézačky nebo originální lavičky. Pro jasnější představu například kmen položený nadél a přiřezaný do tvaru krokodýla může být jak ozdobou zahrady, tak sloužit jako lavička nebo prolézačka pro děti.

Výrobu sochy z jednoho kmene si vezme na starosti zkušený řezbář. Ze zbývajících kmenů je jeden již rezervován, ale další jsou k dispozici zájemcům z řad obyvatel Dolního Bousova a okolí. Kdo se nebojíte práce s motorovou pilou a se dřevem a chcete si zkusit být řezbářem, zarezervujte si (třeba společně s kamarádem) svůj kmen nejpozději do 10. října buď osobně v městské knihovně a infocentru, telefonicky (322 312 001) nebo mailem (probousov@dolnibousov.cz). Pokud s pilou sice umíte, ale o dřevořezbu jste se ještě nikdy nepokoušeli a nejste si svým umem jisti, nevadí. Každý pokus se počítá, každá socha bude originál, vždycky můžete říct, že to byl umělecký záměr a abstraktní umění je dnes v módě :-).

Tipy na jednoduché motivy pro vaši inspiraci.

Zpět

Fotogalerie: dřevěná inspirace

/album/fotogalerie-drevena-inspirace/sachy2-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/sachy-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/had-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/hlava-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/lavice-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/kroko-jpg1/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/loko-jpg/ /album/fotogalerie-drevena-inspirace/loko-vago-jpg/